Letošní vinobraní skončilo, nový ročník přinese zajímavá červená vína
Letošní úrodu hroznů na jižní Moravě opět ovlivnilo nepředvídatelné počasí. Důsledky teplotních extrémů se stále častěji odrážejí nejen v množství, ale i v charakteru moravských vín.
„Rok byl atypický, plný teplotních extrémů, které činí vinné révě stále větší problémy. Vysoké teploty zpomalily růst hroznů, po několika letech se ve větší míře objevila také peronospora. Zejména tyto faktory vedly k poklesu úrody o 10 až 20 % oproti loňskému roku,” řekl prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.
Chladno a deštivo na začátku roku zpozdilo kvetení révy. V létě pak rostliny ztrátu sice dohnaly, ale extrémně vysoké teploty v červnu a červenci místy zastavily růst hroznů. Část sklizně poškodily také choroby způsobené dešti během srpna. „Na druhé straně srážky alespoň pomohly bílým vínům získat příjemnou kyselinu a jemnou ovocnou vůni,“ zmínil ředitel Habánských sklepů Petr Ptáček.
Nadprůměrné teploty ovlivnily i zářijovou část sklizně. „Problém byly vysoké teploty v době sklizně, kdy jsme byli nuceni sbírat hrozny i v noci,“ uvádí Bořek Svoboda ze Zámeckého vinařství Bzenec. Vlivem velmi teplého počasí hrozny rychle nabíraly cukry, což se u některých odrůd může projevit ve vyšším množství alkoholu nebo zbytkového cukru. Vyšší teploty ovšem prospívají modrým odrůdám. „Myslím, že ač to tak zpočátku nevypadalo, tak letošní ročník bude opět hodně velmi zajímavý i na velká červená vína, a to díky extrémně teplému podzimu,“ řekl David Šťastný, ředitel Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Svatomartinská vína za loňské ceny
Na první ochutnávku letošního ročníku se mohou zájemci těšit už v sobotu 11. listopadu, kdy budou k dispozici Svatomartinská vína. „Hlavní předností letošních Svatomartinských vín je ovocnost, svěžest, lehkost, příjemné aroma a nižší obsah alkoholu. Podle našich informací navíc většina vinařství ceny Svatomartinských vín už několik let prakticky nezměnila,“ uvedl Ondřej Beránek.
Aby víno obdrželo typickou etiketu s označením „Svatomartinské“ a logem svatého Martina na koni, musí projít posouzením profesionálních degustátorů. Ti v letošním roce schválili celkem 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem. Celkově tak na trh zamíří rekordních 2,78 milionu lahví Svatomartinského vína, přičemž téměř 900 tisíc lahví pochází z produkce členů Vinařské unie. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (149), následována růžovými a klarety (101) a červenými víny (76). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Veltlínské červené rané (21), Muškát moravský (48), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (40), Zweigeltrebe (54) a Cuvée (1), u červených o Svatovavřinecké (23) a Modrý Portugal (53).
Více informací o Vinařské unii ČR:
Vinařská unie ČR zastupuje téměř třicet společností, které se dohromady podílejí na tuzemské produkci vína více než ze čtyřiceti procent a které přímo obhospodařují téměř pětinu vinic v Čechách i na Moravě. Jejím cílem je podporovat rozvoj vinařské a vinohradnické kultury v České republice, napomáhat spolupráci mezi významnými vinaři, poskytovat profesní know-how a přiblížit fungování a prostředí výroby a distribuce českých a moravských vín široké veřejnosti.
Tisková zpráva ve formátu MS Word ke stažení zde.
Kontakt: Michaela Vrbová, vrbova@peprconsulting.cz, 737 755 094, www.vinarskaunie.cz