Zámecké vinařství Bzenec je držitelem titulu Vinařství roku a Vinař roku a také několikanásobným finalistou těchto soutěží. I jeho vína pravidelně bodují na předních vinařských kláních. Zámecké vinařství Bzenec, včetně jeho dceřiné společnosti Mikrosvín Mikulov, tak patří mezi nejoceňovanější vinařství u nás. Co stojí za jejich úspěchem? Zeptali jsme se ředitele vinařství Bořka Svobody.
Jsi ředitelem dvou vinařství, která se nacházejí v odlišných vinařských podoblastech. Můžeš v krátkosti vysvětlit, jaký je v nich rozdíl?
Rozdíl je daný tím, že Slovácko je umístěno severněji než Mikulovská podoblast, tzn. je o trochu chladnější, a také má odlišné půdní složení. V Mikulovské podoblasti jsou půdy s vysokým podílem aktivního vápna. Pro Slovácko jsou typické mocné vrstvy spraší, které dávají vínům jiný charakter a jinou strukturu. V zásadě se dá také říci, že pro Slovácko, díky své velké rozloze, je typická i daleko vyšší rozmanitost, a to jak určitých detailů ve složení půdy, tak i mikroklimatu.
Kdybys měl jednoduše popsat, v čem se liší od ostatních moravských vinařství, v čem by to bylo?
Na to není jednoduchá odpověď, protože konkurence jak malých, tak i velkých vinařství v Česku je rozmanitá. Nicméně my to vnímáme tak, že naším hlavním cílem je zaměření se na kvalitu, a to v každé kategorii vín vyráběných v každém z našich vinařství. Může to vyznít jako fráze. Nicméně úspěchy, jak na tuzemských prestižních soutěžích – 9x Šampion Salonu vín, několikanásobní vítězové Vinařství roku atp., tak i v zahraničí potvrzují, že to není fráze.
S vašimi víny také často slavíte úspěchy ve vinařských soutěžích. Jak vnímáš tento úspěch ty a co podle tebe znamená pro spotřebitele?
Pro nás a naše zaměstnance je to potvrzení, že má smysl se zaměřovat na kvalitu, věnovat maximum práci jak ve sklepě, tak i ve vinici, jelikož tam se víno rodí. A pro spotřebitele je to zase informace, že naše produkty se vyplatí kupovat.
Které odrůdy z vašeho portfolia jsou mezi spotřebiteli nejoblíbenější?
Ve Vinařství Mikrosvín Mikulov (pozn. red. malé butikové vinařství) je to zejména Ryzlink vlašský, u Zámeckého vinařství Bzenec je to celá škála odrůd, hlavně Chardonnay, ryzlinkové a pinotové odrůdy, Veltlín zelený… Je zajímavé, že v každé výrobkové řadě dominuje jiná odrůda.
Které víno máš nejraději ty osobně?
Osobně jsou to Ryzlinky jak rýnské, tak i vlašské, pinotové odrůdy ale i Chardonnay, Veltlínské zelené, Mϋller Thurgau. Nejraději vybírám víno k příležitosti a popř. k jídlu, ke kterému ho konzumuji.
Zámecké vinařství Bzenec patří k významným pěstitelům révy. Aktuálně hospodaříte na 540 hektarech. Plánujete vinice dál rozšiřovat?
V současné době plánujeme jen obnovu starých vinic.
Plánujete v budoucnu měnit odrůdovou skladbu? Jak vnímáš piwi odrůdy?
Určitě se bude měnit odrůdová skladba dle požadavků trhu. Piwi odrůdy vnímám jako příležitost k ekologizaci pěstování révy vinné, nicméně dle mého názoru v kratší budoucnosti budou klasické odrůdy pořád výsadbám dominovat. Tím chci říci, že významnost těchto odrůd poroste, hodně bude záležet na akceptaci konečného spotřebitele.
Jsi významnou personou celé vinařské scény a teď i viceprezidentem Vinařské unie. Pojďme se ještě bavit obecněji o tomto oboru. V čem podle tebe tkví silné stránky tuzemského vinařství?
Myslím, že tuzemské vinařství má jak silné stránky, tak i slabé. Silné jsou zejména v kvalitě bílých vín, snaze vinařských firem produkovat vína ve vysoké kvalitě. Nebojíme se změn, nejsme zdaleka tak svázáni historií v kontextu našich představ ve výrobě vína a pěstování révy, což nás činí mnohem kreativnější než mnohé státy z tradičních oblastí pěstování révy vinné.
A kde vidíš jeho rezervy?
Rezervy vidím v oblasti marketingu a obchodu, zároveň i ve známosti našich vín ve světě, což samozřejmě souvisí i s exportem na moderní vyspělé trhy světa.
V nabídce máte, mimo jiné, i vína s označením VOC. Dostává se označení VOC více do povědomí zákazníků? Pokud ne, co by tomu podle tebe mohlo pomoci?
Tato kategorie získává daleko větší povědomí zákazníků, bohužel však zejména ve skupině velmi znalých odborníku. Mohl by pomoci vznik apelačního systému pro celou republiku, který by byl jasný a zároveň srozumitelný.
Kdo je Bořek Svoboda
Je absolventem Střední zemědělské a technické školy ve Valticích, obor Vinohradnictví a vinařství a vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně na Zahradnické fakultě v Lednici. Pracoval na obchodním oddělení Českých vinařských závodů v Praze a následně jako obchodní ředitel Moravských vinařských závodů Hukvaldy. Od roku 1996 je ředitelem společnosti známé pod současným jménem Zámecké vinařství Bzenec a Vinařství Mikrosvín Mikulov.
Je členem výboru Sdružení slováckých vinařů, od roku 2020 byl opětovně zvolen členem představenstva Svazu vinařů ČR a ve stejném roce jmenován do Rady Vinařského fondu. V listopadu roku 2022 je viceprezidentem Vinařské unie.