Vinařská unie odmítá úvahy o zavedení spotřební daně na tichá vína, která by poškodila tuzemský trh a vinaře. V případě jejího zavedení reálně hrozí, že Česko zmizí z vinařské mapy Evropy.
Vinaři čelí nejhorší krizi za posledních 10 let. Musí se vyrovnávat s dopady klimatických změn, nadbytkem hroznů i tvrdému konkurenční prostředí. Z nejnovějších dat vyplývá, že asi jen tři lahve z deseti na regálu obchodů pochází z domácí produkce. „Ostatní EU země podporují své vinaře nulovou spotřební daní. Jakékoliv její navýšení teď, ve chvíli, kdy je trh zaplaven zahraničním vínem a náklady na pěstování hroznů převyšují jejich prodejní cenu, by bylo hřebíčkem do rakve mnoha producentů,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie a ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.
Úvahy o zavedení spotřební daně na tichá vína se objevují vždy, když je potřeba nalézt finanční prostředky pro napjatý státní rozpočet. „Argumentace vyšším výběrem daní je zcela lichá, v takto konkurenčním prostředí se zavedení daně okamžitě promítne do cen. Vláda mylně předpokládá, že český zákazník vše snese a připlatit si dalších 10 nebo 20 Kč pro něj není problém,“ říká Ondřej Beránek. Rovněž upozorňuje, že podle průzkumu Vinařské unie provedeného před posledními volbami do Poslanecké sněmovny (na podzim 2021) se drtivá většina politických stran vyslovila v neprospěch zavedení daně.
Podle unie jsou spotřebitelé při nákupu vína velmi citliví na cenu. Víno je zbytný produkt, který lidé v případě zdražování z nákupních seznamů škrtají jako jednu z prvních položek. Razantní navýšení cen by s jistotou znamenalo významný pokles prodejů. Vláda by navíc spustila dominový efekt, který zasáhne nejen vinařský sektor, ale také turismus a další navázaná odvětví. Podstatnou ztrátou pro tuzemskou ekonomiku může být také rozvoj přeshraničního nakupování, jelikož nulová daň na tichá vína platí také v sousedním Německu, Rakousku i Slovensku.
Tisková zpráva ke stažení zde.